Msza Święta w intencji Ojczyzny

Pieśnią „Boże coś Polskę” w dniu 10. 10. 2014 roku o godz. 18.00. rozpoczęła się comiesięczna Msza św. za Ojczyznę w naszym kościele. W tej comiesięcznej Eucharystii uczestniczyli wierni z naszej parafii, a także z okolicznych miejscowości.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Józef Bach, asystowali ks. senior Józef Miciński i ks. proboszcz Robert Kaniowski.

Homilię wygłosił ks. proboszcz naszej parafii. W homilii powiedział m.in.: Historia jest nauczycielką życia – przypomniał, że znaczna część z nas uczyła się historii skrzywionej przez komunizm.

„Rozpoczęliśmy jakiś czas temu Msze św. za Ojczyznę, aby przypominać dzieje naszej Ojczyzny. Rozpoczęliśmy przypominanie postaci i wydarzeń szczególnie ważnych dla naszej Ojczyzny, tych umysłów poczciwych, które ukształtowały historię Polski, ale i tych, które przyczyniły się do Jej upadku”. Wspomniał o pierwszym władcy – Mieszku I, który ściśle związał tożsamość narodową Polski ze Stolicą Apostolską.

W 992 roku władzę w Polsce przejął syn Mieszka Bolesław Chrobry. Przez 33 lata ten pierwszy król Polski wzmacniał państwo wewnętrznie, budował siłę zbiorowości społecznych. Umiejętnie wyznaczał linię podziału, a zarazem współpracy między władzę państwową a religijną. Koncepcje państwa oparł na czterech filarach: chrześcijaństwie, które było reprezentowane przez papieża, sojuszu z cesarzem rzymskim narodu niemieckiego, Kościołem w Polsce, a czwartym filarem był on sam, czyli władza króla polskiego.

Za czasów Chrobrego w Polsce trwały misje święte według polecenia Pana Jezusa „Idźcie i głoście Ewangelię”.

Na zakończenie ksiądz homileta powiedział „Jak dobrze powspominać mądrych władców”.

Po Mszy św. harcerze z Mrągowskiego Hufca ZHP przygotowali ognisko, przy którym śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, religijne i harcerskie. Prowadzącym oprawę słowno muzyczną był druh ks. Józef Bach.

Druhna Barbara Panek-Strzałkowska w swojej gawędzie opowiedziała o wychowaniu młodych pokoleń Polaków. Jak służyć Bogu, Polsce i bliźniemu. Misją ZHP jest wychowanie. „Harcerz to młody człowiek, który musi zachowywać się z godnością.

Mówienie o Bogu i Ojczyźnie zawsze ma sens”.

Dziękujemy wszystkim uczestniczącym tego dnia w Eucharystii, za wspólne śpiewanie przy ognisku. Dziękujemy harcerzom. Serdeczne Bóg zapłać.

Zapraszamy do galerii.

Zesłanie Ducha Świętego /Zielone Świątki/